Co to jest granitor i jak działa? Jak zrobić granitę?
Granitory w gastronomii doceniane są szczególnie w sezonie letnim we wszystkich lokalach i punktach mobilnych, serwujących orzeźwiające, mrożone napoje dla spragnionych turystów i klientów. Urządzenie w łatwy sposób przygotowuje i schładza GRANITY (z angielskiego Slush) najczęściej na bazie syropów owocowych i wody lub gotowych mieszanek.
Co ciekawe Granita sięga tradycyji sycylijskiego deseru. Oryginalnie sporządzana jest z wody, soku z cytryny i cukru. Charakteryzuje się wyczuwalnymi grudkami lodu, w odróżnieniu od sorbetu ma ziarnistą strukturę napoju.
Ponadto w granitorze możemy sporządzić pyszne sorbetto (mrożony jogurt przypominający sheak-a). Ciekawą propozycje stanowią napoje alkoholowe takie jak Pina Colada, Margarita, Daiquiri czy inne koktaile. W zależności od gęstości gotowego produktu serwowany jest ze słomką lub łyżeczką.
Jak przygotować GRANITĘ?

Rodzaje granitorów



Granitor może być jedno lub kilku komorowy. Pojemność zbiorników wynosi najczęściej od 6 do 12L. Wybór wielkości uzależniony powinien być od lokalizacji punktu gastronomicznego i natężenia ruchu jakiego się spodziewamy. Mniejsze granitory – jedno lub dwukomorowe łatwiejsze są do przenoszenia, w przypadku gdy planujemy zmianę lokalizacji ze stacjonarnej na mobilne stoisko np. w samochodzie typu Food Truck.
W wielu granitorach istnieją funkcje:
- Regulacji wielkości i gęstości (grubości) mieszanego produktu
- Ustawienia
temperatury w zależności od rodzaju napoju, jaki chcemy serwować
- od +2oC do +8oC chłodne napoje;
- -5oC do -2oC zmrożone napoje
- Niezależnej pracy każdego ze zbiorników z osobna
Cena urządzenia, w zależności od wielkości oscyluje w granicach od 5 do 10 tysięcy złotych brutto.
Fajna sprawa. O jakiegoś czasu widzi się na różnych festynach czy imprezach plenerowych. Dzieci to uwielbiają chociaż w upalne lato pomoże to każdemu. 🙂